Almanya'dan Schengen Vizesiyle İlgili Yeni Karar


Almanya'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa İlaç Ajansı onaylı aşılardan birinin tüm dozunu olan kişiler, son dozun üzerinden 14 gün geçtikten sonra turistik seyahat amacıyla Almanya'ya giriş yapabilecekler. Buna göre Biontech aşısını olanlar Almanya'ya seyahat edebilecekken, Sinovac aşısı henüz Avrupa Birliği tarafından onaylanmadığı için zorunlu haller dışında Almanya'ya şimdilik giriş yapamayacaklar.

Almanya Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama şu şekilde;


"25.06.2021 tarihinden itibaren, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan bir aşı ilacı ile Koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı tüm doz aşılarını olan kişiler, tekrar Türkiye'den Almanya'ya seyahat edebilecekler. Aşıları tamamlanan kişiler, ziyaret ya da turistik amaçlı seyahatler için de yeniden Almanya’ya giriş yapabilecekler.


Almanya’ya seyahat edebilmek için, sadece Paul Ehrlich Enstitüsü‘nün (PEI) web sitesinde listelenen aşılardan biri ile aşılanmış olmak ve koruma için gerekli olan son dozun yapılmasının üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir. Şimdilik bu, yalnızca Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanan aşılar için geçerlidir. Gerekli testler tamamlanır tamamlanmaz, karşılaştırılabilir koruma standardına sahip diğer aşıların da kapsama alınması planlanmaktadır.


Almanya’ya giriş yapabilmek için Avrupa Birliği’ne ait dijital bir COVID sertifikası ya da bunun muadili Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde dijital veya kağıt formatında bir aşı belgesi sunulmalıdır. İbraz edilen aşı belgesi, aşağıdaki bilgileri içermelidir:


1. Aşı olan kişinin kişisel verileri (asgaride soyadı, adı ve doğum tarihi)


2. Aşı tarihi, dozaj sayısı,


3. Aşının adı,


4. Hangi hastalığa karşı aşı yapıldığı,


5. Aşıyı yapan yetkili kişinin/kuruluşun adı ve adresi,


6. Aşıyı yapan yetkili kişinin, ıslak imzalı onayı veya geçerli bir elektronik imza veya elektronik mühür ile elektronik ortamda onayı. Bu onayın verilmesi, idari nedenlerle mümkün değilse, belgenin yetkili kişi/kurum tarafından verildiği, özellikle kaşe veya devlet sembolleri ile açıkça anlaşılır olmalıdır. Koronavirüs enfeksiyonunu geçirmiş ve iyileşmiş kişilerin tek doz aşı ile aşılanmış olmaları yeterlidir. İyileşenlerin aşılarının tam olduğunu kanıtlanabilmeleri için, aşılamadan önce Koronavirüs SARS-CoV-2 hastalığını geçirmiş olduklarını belgelemeleri gerekir."


Kaynak: https://tuerkei.diplo.de/tr-tr/-/2319114

945 görüntüleme0 yorum