Almanya'dan Schengen Vizesiyle İlgili Yeni Karar

Güncelleme tarihi: 3 Şub


Almanya'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa İlaç Ajansı onaylı aşılardan birinin tüm dozunu olan kişiler, son dozun üzerinden 14 gün geçtikten sonra turistik seyahat amacıyla Almanya'ya giriş yapabilecekler. Buna göre Biontech aşısını olanlar Almanya'ya seyahat edebilecekken, Sinovac, Turkovac aşısı henüz Avrupa Birliği tarafından onaylanmadığı için zorunlu haller dışında Almanya'ya şimdilik giriş yapamayacaklar.

Tamamen aşılanmış yolcuların Almanya'ya seyahat etmeden önce negatif COVID-19 test sonucuna sahip olmaları gerekmez.

12 Yaşından küçükler, tamamen aşılanmış bir ebeveyn ile seyahat etmeleri halinde aşılı olmaları gerekmez.

Almanya’ya giriş yapabilmek için Avrupa Birliği’ne ait dijital bir COVID sertifikası ya da bunun muadili Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde dijital veya kağıt formatında bir aşı belgesi sunulmalıdır. İbraz edilen aşı belgesi, aşağıdaki bilgileri içermelidir:


1. Aşı olan kişinin kişisel verileri (asgaride soyadı, adı ve doğum tarihi)


2. Aşı tarihi, dozaj sayısı,


3. Aşının adı,


4. Hangi hastalığa karşı aşı yapıldığı,


5. Aşıyı yapan yetkili kişinin/kuruluşun adı ve adresi,


6. Aşıyı yapan yetkili kişinin, ıslak imzalı onayı veya geçerli bir elektronik imza veya elektronik mühür ile elektronik ortamda onayı. Bu onayın verilmesi, idari nedenlerle mümkün değilse, belgenin yetkili kişi/kurum tarafından verildiği, özellikle kaşe veya devlet sembolleri ile açıkça anlaşılır olmalıdır. Koronavirüs enfeksiyonunu geçirmiş ve iyileşmiş kişilerin tek doz aşı ile aşılanmış olmaları yeterlidir. İyileşenlerin aşılarının tam olduğunu kanıtlanabilmeleri için, aşılamadan önce Koronavirüs SARS-CoV-2 hastalığını geçirmiş olduklarını belgelemeleri gerekir."

1.423 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör