Dünyanın En Gösterişli Şatoları, Sarayları ve Kaleleri

Güncelleme tarihi: 20 Nis 2020

“Şato”, “Kale” veya “Saray” denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Şaşaa mı gösteriş mi zenginlik mi lüks mü soyluluk mu? Ya da bambaşka bir şey belki de… Benim aklıma hikâyeler geliyor. Kim bilir o duvarların ardında neler neler yaşandı, kimlerin kellesi uçtu, kimler nasıl entrikalarla huzur kaçırdı, ne savaşlar yaşandı ya da hangi çocukların hayatı nasıl değişti? Tabi bu işin magazinsel tarafı… Bu konuda asıl değinmek istediğimiz ise, şatolar, saraylar ve kaleler hakkında kısa bilgiler…


Mont Saint Michel, Fransa: Normandiya bölgesinde kıyıya bir km mesafedeki küçük kayalık bir adada olan bu şato filmlerden fırlamış gibi… Adanın ün yüksek noktası deniz seviyesinden 92 metre yüksekliktedir. Bu UNESCO Dünya Mirası adasında sadece birkaç düzine insan yaşıyor ama her yıl üç milyondan fazla insan ziyarete geliyor. Burada yaşanan güçlü gelgitler, ada ile anakaranın bağlantısını zaman zaman kesiyor ve zaman zaman da yol tekrar açılıyor.Neuschwanstein Şatosu, Almanya: Bavyera’da bir tepeye kurulmuş 19. yy sarayı olan Neuschwanstein Şatosu, II. Ludwig tarafından yaptırılmıştır. İsmi sansasyonlarla çok anılan II Ludwig, burayı kendi mabeti olarak düşünerek yaptırmak istemiştir. Ölümünden hemen sonra da (1886) halka açılmıştır. Şu anda da bu şato yıllık 1.3 milyon turist ağırlayarak güzelliğini sergilemeye devam etmektedir. Neuschwanstein Castle, Almanya Disneyland başta olmak üzere birçok hayali üretime ve çizgi filme ilham kaynağı olan ve hatta Andy Warhol’a bile oyuncak olmayı başarmış olan bu şato, Orta Avrupa mimarisinde karşılaşamayacağınız kadar farklı ve etkileyici…Hohensalzburg Şatosu, Avustralya: Avrupa’nın, korunan en eski şatolarından olan Hohensalzburg, 11. Yüzyıl'da inşa edilmiş ve 14. yy’da da genişletilmiş. Salzburg’daki bir dağın tepesine yapılan şato, 250 metre uzunluğu ve 150 metre genişliği ile Avrupa’nın en büyük Ortaçağ şatolarından birisidir.


Conwy Kalesi, Galler, Birleşik Krallık: 13. Yüzyıl'da Galler’e yaptığı bir fetih sırasında I. Edward tarafından yaptırılan bu kale, Galler’de bir Ortaçağ mimarisi… Bu kale, 8 görkemli kulesiyle I. Edward’ın yaptırdığı en maliyetli kaledir.Kilkenny Şatosu, İrlanda: 1195’te yapılan bu kale, bugün İrlanda’nın en önemli turistik noktalarından biridir. Nore Nehri’nin kıyısındaki bu görkemli kale, son yılların en popüler İrlanda şatolarından birisidir.Prag Kalesi, Prag, Çek Cumhuriyeti: Dünyanın en büyük ve eski kalelerinden olan Prag Kalesinin inşasına 9. Yüzyıl'da başlanmıştır. 570 metre uzunluğuna ve 130 metre genişliğine sahip Prag Kalesini görmeden gelmeyin…


Windsor Sarayı, İngiltere: İngiliz kraliyet ailesinin resmi sayfiye evlerinden biridir. Kraliçe, birçok hafta sonunu burada geçirir. 500’den fazla kişi burada yaşamakta ve çalışmaktadır.Segovia Kalesi, İspanya: Madrid’e bir saat uzaklıktaki Segovia Kalesi, 12 yy’da inşa edilmiştir ve o zamandan beri de kraliyet sarayı, hapishane ve askeri okul gibi farlı amaçlarla kullanılmıştır. Disney’in kulesinin ilham kaynağı olmayı da başarmıştır.


Trakai Kalesi, Litvanya: Galka Gölü'ndeki bir adada bulunan bu müthiş kalenin inşası 1409 yılında tamamlanmmış. Bu bölge aynı zamanda Musevi Karay Türkleri'ne ev sahipliği yapıyor.


Potala Sarayı, Tibet: Tibet Özerk Bölgesi'nde 3700 metre rakımda konumlanan Potala Sarayı 7. Yüzyıl'dan beri Dalay Lama'nın kışlık sarayı olarak kullanılıyor.


Amber Kalesi, Hindistan: Racastan'ın başkenti Jaipur'da yer alan Amber Kalesi'ne dik bir yokuştan çıkılıyor. Bu sebeple kaleye bir filin üzerinde çıkmak unutulmaz bir deneyim sunuyor.


Bran Kalesi, Romanya: Popüler kültürdeki en bilinen kalelerden biri Braşov yakınlarındaki Bran Kalesi... Burası yazar Bram Stoker'ın ilham alarak hayata geçirdiği roman karakteri Drakula'nın Kalesi olarak da biliniyor.


 

Ebru'yu sosyal medyada takip edin.

https://www.instagram.com/ebrukaynakyilmaz/

https://www.instagram.com/ebrununmasallari/

111 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör