• ebru

Dünyanın En Güzel 29 Masal Kasabası

En son güncellendiği tarih: 21 Nis 2020

Şimdi sizinle çok eğlenceli ve bir o kadar da büyüleyici bir tura çıkıyoruz... Dünyanın en güzel kasabalarını sizlere anlatmaya başlamadan önce sizi uyarmalıyım çünkü buralar, hayal dünyanıza sızacak ve siz oraları görmeye gitmeden bir daha oradan hiç çıkmayacak…


1. Garmisch-Partenkirchen, Bavyera, Almanya: 1936 Kış Olimpiyatlarının yapıldığı bu şirin kasaba, 2018 senesi için de Münih’le birlikte Kış Olimpiyatlarına katılma başvurusunda bulunmuştur. Görür görmez, gerçek olamayacak kadar muhteşem olduğuna kanaat getireceğiniz bu kasabayı ziyaret etmek huzur seven herkese çok iyi gelecektir.

2. Reine, Norveç: Moskenesøya adasında bulunan ve geçimini balıkçılıkla sağlayan bu köyün nüfusu sadece 329… 1970’lerin sonunda Norveç’in en güzel köyü seçilen Reine, etkileyici manzarasıyla Norveç’i tanıtan broşürlerin çoğunda kullanılır.3. Gasadalur, Faroe Adaları, Danimarka: Burası oldukça ilginç bir köy olmasının dışında görselliğiyle sizi ruhsal doyuma ulaştıracak kadar da güzel… İlginç derken ne mi demek istedim? Şöyle: İskoçya'nın kuzeyinde bulunan Faroe Adaları'nda bulunan 213 metrelik sarp kayalıların üzerine kurulmuş olan bu köye ulaşım sadece 2. Dünya Savaşı'nda İngilizler tarafından yapılan tek bir merdivenle sağlanmaktadır ve köyde sadece 18 kişi yaşamaktadır.4. Colmar, Fransa: Nefis aromalarıyla bilinen bu köy, şarabın başkenti olarak kabul edilir. 1200'lerin başında bulunan Colmar, içinden geçen kanallar sebebiyle "küçük Venedik" ismini almıştır. Fransa’nın Almanya sınırındaki Alsace bölgesinde, hem Fransız hem de Alman etkilerinin görüldüğü, tarih içerisinde değişmeden günümüze kadar gelmeyi başarmış Colmar köyünde pastanelerde hem kruvasan hem de kugelhopf (bademli ve brendili bir çeşit Alman keki) satın almak mümkün ya da restoranlarda Fransız usulü kaz eti veya Alman yemekleri sipariş edebilirsiniz.5. Camden Town, Maine, ABD: Amerika kıtası İngilizler tarafından bulunduktan sonra, Camden ilk kolonileştirilen kasabadır. Amerika'daki devrim sırasında kent Amerikalılar tarafından buluşma merkezi olarak kullanılmıştır. Şu an nüfusu 5 bin civarındadır.Bu yazı da ilginizi çekebilir:

6. Marsaxlokk, Malta: M.Ö. 900 yılında Fenikeliler Malta'ya yerleştikten sonra, Marsaxlokk'u ticaret limanı olarak kullanmışlardır. Günümüzde de yerli halk balıkçılıkla uğraşmaktadır. Nehirde bulunan çok sayıdaki küçük tekne ve takaları ve etkileyici mimarisiyle hafızanızdan kolay kolay çıkmayacak bu kasabada küçük bir tur size iyi gelecektir.7. Bled, Slovenya: Bled, kendisiyle aynı ismi taşıyan, masmavi sularında küçük ve Barok tarzda inşa edilmiş bir kalenin bulunduğu minik bir adaya ev sahipliği yapan Bled Gölü kıyısında, Alp Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Gölün etrafındaki bir iki saatlik bir yürüyüşten sonra bir tepe üzerinde bulunan, Ortaçağ’dan kalma kaleye tırmanarak bölgenin mükemmel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.8. Hallstatt, Avusturya: Avusturya'nın en eski kasabalarından biri olan Hallstatt'ın tarihi M.Ö. 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Gölün manzarası ve şirin yapısıyla birçok insanı etkilemiş olan Hallstatt, turistlerin en çok merak ettiği destinasyonların arasında yer almaktadır.


9. Manarola, İtalya: Kasabada bulunan kilisenin yapım tarihi 1338 olan ve gökkuşağı renkleriyle boyanmış olan Manarola, doğal bir savunmaya sahip olmasından dolayı günümüze kadar bozulmadan kalabilmiştir. Demiryolu, Manarola'nın mecburen altından geçirilmiş. İstasyonu da kasabanın hemen dışına kurulmuş. İstasyon, kayalıkların yamacında harika bir görünüm oluşturuyor.10. Bibury, İngiltere: İngiltere'nin en güzel kasabalarından olan bu kendin adı 1086 yılında yazılmış olan Kıyamet Günü Kitabı'nda da geçmektedir. Güneybatı İngiltere güneybatısında yer alan dağlık Cotswold bölgesi için “Nefes Kesici Doğal Güzellikler Bölgesi” de diyebiliriz. Bu bölgenin en şirin köylerinden birisi ise kesinlikle Bibury. Dik çatılı evleri, geniş ve yemyeşil tarlalara komşu olan Bibury’de, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında 17. yüzyıldan kalma Arlington Sıraevleri geliyor.