• ebru

Dünyanın En İlginç Müzeleri

En son güncellendiği tarih: 20 Nis 2020

Şimdiye kadar gidip gördüğümüz yerlerden dönerken o ülkenin çarşı pazarları, tarihi yapıları, meydanları kadar önemli bir ayrıntı daha var; müzeleri… Bir ülkenin müzeleri, o devletin geçmişini gözler önüne tüm çıplaklığı ile serer. Gittiğiniz ülkenin karakteristik yapısını, müzelerinin alt metninden okuyabilirsiniz ve orası hakkında gelişen fikirlerinizi, müzeleri ile daha sağlam bir temele oturtabilirsiniz.

Bu fikirden yola çıkarak size, dünyanın en ilginç müzelerini tanıtmak ve gelecek gezi planlarınıza ekleyecek rotasyonlar çizmek istedik. Bakalım hangi müzeler ilginizi daha çok çekecek?

1. Jura Jeolojik Zamanı Teknoloji Müzesi: Bu müze, Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan en ilginç müzelerden birisi… 150 milyon yıl önce sonlanan Jura Jeolojik Zamanı’nın özellikle de teknolojik yönünü gösteren maketler ve kalıntılarla dolu olan bu müze, ilginizi çekecek. Sizi zamanın içinde yolculuğa çıkaracak olan müzeyi gezerken hayal gücünüzü zorlayacaksınız…


2. İngiliz Çim Biçme Makinası Müzesi: “Böyle bir müze mi olur” demeyin… İngilizlerin çok eski zamanlardan bugünlere kalan makinalarını görünce şaşıracaksınız ve önyargılarınızı yıkacaksınız. 400 kadar eski ve deneysel çim biçme makinasının sergilendiği müzede, Victoria döneminden kalma makinalar bile sergileniyor. Eğer siz de bu gelişimi merak ediyorsanız ve Lancarhire’ya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka gezmeli ve gelişimi kendi gözlerinizle görmelisiniz.


3. Kansas Dikenli Tel Müzesi: Bu müze de sizi şaşırtacak müzelerin aşında geliyor. Alışık olduğumuzun dışında bir ismi ve amacı olan bu müzede oldukça ilginç bilgiler edineceksiniz. 1870’lerden de örneklerin bulunduğu müzede, tam 2000 çeşit dikenli tel sergileniyor. Ancak tabii ki sadece dikenli tel görmek için bu müzeye gitmeyeceksiniz. Aynı zamanda Kansas’ın Amerika’ya katkıları konusunda da oldukça bilgi sahibi olacaksınız…


4. Glore Psikiyatri Müzesi: İşte şimdi müze listemiz daha da ilginçleşmeye başladı. Bu müzeyle ilgilenmek için illa tıp sektöründe çalışıyor olmanıza gerek yok çünkü müzeyi gezerken, oldukça ilginç bilgilerin içine düşeceksiniz. Çünkü müzede, Ortaçağ’dan bugüne kadar uygulanan bütün psikiyatrik tedavi yöntemlerini öğrenebileceksiniz. Amerika’nın Missouri Eyaletine yolunuz düşerse bu müzeye uğramadan dönmeyin…


5. Sulabh Tuvalet Müzesi: İşte bizim için bir ilginç müze daha… ‘Bu müzeye neden gidilir ki’ diye düşünmeden önce içeriğini öğrenmekte fayda var… Hindistan’ın önde gelen sivil toplum örgütü kurucularından Dr. Bindeshwar Pathak, kurumunun kampüsünde tuvaletin gelişimini ve tuvalet şakalarını gösteren bir müzenin ihtiyacını duymuş. Müze şu anda Yeni Delhi kentinde yer alıyor…


6. Kafatası (Mutter) Müzesi: Yine Amerika’da yer alan başka ilginç bir müze… Philadelphia eyaletinde yer alan bu müzede, kafasından boynuz çıkan bir kadının balmumundan maketi de dâhil olmak üzere çok fazla kafatası örneklerine ve anatomik örneklere ulaşabileceksiniz.


7. Amsterdam İşkence Müzesi: Taş duvarları, dar koridorları ve loş aydınlatmasıyla sizi oldukça etkileyecek bir müzeye gireceksiniz. Müzeye giriş yaptığınız dev kapının gıcırtısı ise sizi girerken biraz geriyor… Ortaçağ’da kullanılan işkence aletlerinin sergilendiği müze, insanların acımasızlığını sergilemek için açılmış. İçeride, giyotin de dâhil olmak üzere çok çeşitli işkence aletini inceleyebileceksiniz.


8. Prag İşkence Müzesi: Bu müze de Amsterdam’dakine çok benzeyen ve yine Ortaçağ’da kullanılan işkence aletlerinin sergilendiği bir müze. Olur da yolunuz Amsterdam’a değil de Prag’a düşerse ve siz de bu İşkence Müzesi’ni mutlaka görmek istiyorsanız Prag’da da aynı müzeye erişebilirsiniz.


9. Cadılık Müzesi: İngiltere’nin Cornwall’daki Boscastle Şatosu’da bulunuyor. Cadılara ve cadılığın tarihine ilgisi olanların kaçırmaması gereken müze, sadece cadılık tarihini merak edenleri değil, Batı Avrupa ve İngiliz tarihini belgeler ve objelerle izlemek isteyenleri de içine çekiyor… Bu müzeyi gezerken aklınızda resmetmiş olan cadı figürünü bir yana bırakacağınıza emin olabilirsiniz. Yani bir süpürgenin üzerinde uçan, çirkin ve uzun burunlu o kadını unutacak ve bambaşka figürler hediye edeceksiniz hayal gücünüze… Aynı zamanda cadılığın çok eski tarihlere dayanan bir din olduğunu da öğreneceğiniz müzede, cadılığa ve mistik olana dair insan yapımı birçok objeyi de görme şansına sahip olacaksınız.


10. Cenaze Arabaları Müzesi: Barselona’da yer alan bu müze, en az Gaudi müzeleri kadar gezmesi ilginç bir müze… Kenti keşfetmek ve farklı yerler, farklı müzeler görmek isteyenler için oldukça ilgi çekici olabilir… 18. yüzyıldan bugüne çeşitli cenaze arabalarını görebileceğiniz müzede, arabaların içine oturtulan kuklalar da dönemin kıyafetlerine sahip.


11. Araf’taki Kutsal Ruhlar Müzesi: İşte bir ilginç müze daha… İsmini duyar duymaz insanın ilgisini çeken müze, Roma’nın katı Katolik inancına adanmış bir mabet… Tiber Nehri kıyısındaki Chiesa del Sacro Cuore del Suffragio kilisesinin bir odasında bulunan müzede sergilenen tüm objeler, Araf’taki ateşli ara yolda bulunan kutsal ruhlardan bir işaret olarak görülüyor ve son derece kutsal kabul ediliyor.