• ebru

Dünyanın En Romantik 10 Aşk Kasabası

En son güncellendiği tarih: 20 Nis 2020

Dünyanın en güzel köşelerinde sevgilinizle birbirinize bir kez daha ilan-ı aşk etmeye var mısınız?


Sevgilinizle veya eşinizle tatlı bir aşk kaçamağı yapmak için tercih edebileceğiniz dünyanın en romantik 10 aşk kasabasını sizler için araştırdık.


Büyülü atmosferleriyle görkemli tarihlerinin izleri ve unutulmaz manzaralarıyla asla gitmekten pişman olmayacağınız bu kasabalarda, romantik bir tatil ya da unutulmaz bir balayı yapmak isteyebilirsiniz. İşte karşınızda tüm güzellikleriyle hayran kalacağınız 10 aşk kasabası…


Slovenya / Bled


Bled Gölü kıyısına kurulan kasaba, Slovenya’nın kuzeybatısında yer alıyor.


“Yeşil Cennet” olarak adlandırılan Slovenya’nın doğal güzelliğinin en güzel temsilcisi olan kasabanın buz mavisi göl suları hem birçok minik adacığa, hem de bu adacıklardan birinin üzerine inşa edilmiş barok bir kiliseye ev sahipliği yapıyor. Göl üzerinde iki saatlik bir gezintinin ardından kasabanın en yüksek noktasında yer alan kaleyi ziyaret edebileceğiniz kasabada, yeşil ve mavinin büyülü güzelliğine doyabilir, tarihi Hotel Park’ta onlarca yıldır servis edilen bir spesyali, “kremsnita”yı tadabilirsiniz.


İtalya / Manarola


En az ismi kadar ahenkli bir kasaba olan Manarola, Kuzey İtalya’nın La Spezia Bölgesi’nde bulunuyor. Sokakları teknelerin oluşturduğu kasabada, dik kayalıklar üzerine kurulmuş olan rengârenk evler hemen dikkatleri çekiyor.Demiryolunun alttan geçirildiği kasaba bol çiçekli ve temiz havasıyla milyonlarca turiste ev sahipliği yaparken dünyanın aşk kokan kasabası olarak dikkatleri üzerinde topluyor. Sizler için keyifli bir tatilin garantisini vereceğimiz Manarola’da sevdiğinizle baş başa geçireceğiniz tatil boyunca dalgaların, rüzgârların ve trenlerin sesiyle dinlenebilir, aşkınızı doya doya hissedebilirsiniz.


İspanya / Cordoba


Şaşırtıcı mimarisi, görkemli tarihi, beyaza boyalı duvarları ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile adeta bir harikalar diyarı olan Cordoba, âşık çiftlerin büyük keyif aldığı ve mükemmel vakit geçirdiği bir aşk kasabası olarak tanınıyor.


Son yıllarda aldığı nüfusla şehirleşen Cordoba İspanya’nın modern bir ticaret merkezi olarak, seyahat ve tatil severlere çiçeklerle dolu küçük dar sokakları, avlu ve rengârenk meydanları ile büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Pek çok gezgin her yıl düzenlenen Flamenko festivalleri, çeşitli konserler, bale gösterileri ve daha birçok etkinlik için Cordoba’yı tercih ederken, romantik bir tatilinde ilk adresleri arasında Cordoba gösteriliyor.


İngiltere / Bibury


İngiltere’nin batısındaki dağlık River Coln’da kurulmuş olan Bibury kasabası 14.yy’da inşa edilmiş sepya renkli evleri ve şehri ortadan ikiye ayıran Coln Nehri manzarası ile dünyanın en güzel aşk kasabalarından biri oluyor.Alabildiğine uzanan yeşil çayırların arasına karışan sokakları ve birbirinden renkli sarmaşık güllerinin duvarları sardığı evleri ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan şehirde St. Mary Kilisesi ve 1902′den beri işlevini sürdüren alabalık çiftliği köyde görülmesi gereken yerlerden. 19.yy’da yaşamış sanatçı, yazar William Morris’in ‘’İngiltere’nin en güzel kasabası’’ diye adlandırdığı Bibury romantik bir tatil arayanlar için eşsiz bir alternatif oluyor.


Avusturya / Hallstatt


Büyülü sokaklarıyla hikâye kitaplarından çıkmış bir görüntüye sahip olan Avusturya’nın Hallstatt kasabası, Pristine Gölü ve Lush Dağları arasında yer alıyor. Sarmaşıklarla kaplı duvarları, sevimli evleri ve harika doğası ile yılın tüm ayları boyunca göz alıcı görünen kasaba, nefes kesen manzarasıyla Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden oluyor.Göl manzarası ile kendine hayran bırakan Hallstatt’ta herkesi büyüleyen eşsiz manzara eşliğinde kasabanın bir ucundan diğer ucuna gezmek için bir buçuk saat yeterli oluyor. Kasabada görülmesi gereken yerlerin başında, Kültür Mirası Müzesi gelirken UNESCO mirası listesinde yer alan Hallstatt’ın 7000 yıllık tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. Konaklamak için göl manzarasını gören tepe bir evi tercih edebileceğiniz Halstatt’ta, gün batımında ve doğuşunda gölü izlemeyi ihmal etmeyin.


Fransa / Colmar


Fransa’nın gizli cenneti diye adlandırılan Colmar kasabası Fransa'nın doğusunda Alsace - Lorraine bölgesinde yer alıyor.Kasabanın içinden geçen kanallar ve birçok ışıkla süslenmiş sokakları ile Alman ve Fransız mimarisinin birleşiminden ortaya çıkan evler akşam saatlerinde görülmeye değer bir manzara oluşturuyor. Hem kruvasan hem de Almanların meşhur keki ‘kugelhopf’ yapımında usta olan pastaneleri ile ün salmış olan Colmar II. Dünya Savaşı’nda tahrip olan evlerinin eski güzelliğine kavuştuğu aşk kokan sokaklarında romantik bir gezi yapmak isteyenlere keyifli bir tatil imkânı sağlıyor.


İrlanda / Cong


Müthiş güzellikte bir Avrupa kasabası olan Cong, Eski taş köprüleri, Ortaçağ’dan kalma taş manastırı, şu an lüks bir otel olarak hizmet veren Ashford Kalesi ve yemyeşil çayırlarıyla herkesi Ortaçağ’a doğru bir yolculuğa çıkarıyor.