• ebru

Fransızların Romantik Mutfağına Davetlisiniz

Seyahatlerinizden önce gezi planı yaptığınız ülkenin en meşhur yemeklerini ve içeceklerini araştırmanız, tadabileceğiniz güzel tatlıların isimlerini not etmeniz tatilinizi güzelleştiren en güzel ayrıntılar olacak… Hatta öyle ki gittiğiniz şehirdeki yüksek puanlı restoranları da araştırarak molalarınızı iyi bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Peki, Fransa sınırları içerisindeyken ne yemeli, ne içmeli, nereye gitmeli? Sizin için yaptığımız bu küçük araştırmayı okuduktan sonra mola yerleriniz ve buralarda neler yiyip içeceğiniz konusunu netleştirebilirsiniz…


Fransız Mutfağı Derken… Fransız mutfağı aslında doğuştan yetenekli değil… Sonradan kendisini geliştiren ve dünyanın çok sevdiği bir mutfak olabilmek için oldukça yol kat etmiş. İlk önemli gelişme Fransız tahtının varisi II. Henry’nin Floransalı Catherina ile 1533 yılında evlenmesi ile başlamış. Catherina, Fransa’ya beraberinde İtalyan aşçı ekibini de getirince Fransızların İtalyan mutfak kültüründen etkilenmemesi kaçınılmaz olmuştur.


Birazcık tarihle ilgileniyorsanız XIV. Louis’nin Fransızlar için ne kadar önemli bir isim olduğunu biliyorsunuz. XIV. Louis Fransız mutfağı hakkındaki konularda da oldukça majör olmuştur. O zamana kadar kuralara dayanmayan mönüleri kurallara bağlamış ve bugün için dünyada önemli bir konuma sahip olan Fransız mutfağının gelişmesini sağlamıştır. Üniforma sistemini getirmiş, aşçılık okullarının açılmasını sağlamıştır.


Fransız mutfağındaki gelişme burada bitmiyor. Bir diğer gelişme de 17. yüzyılın ortalarına doğru yaşanmıştır. Bir asilin malikânesinde profesyonel bir şef olarak çalışan François Pierre isimli bir adam, LaVarenne takma adıyla, Fransız Şef (Le Cuisinier Français) isimli bir kitap yayınlamıştır. Bu yemek kitabı, 17. yüzyılın ikinci yarısında bir mutfak devrimi başlatmış ve bugünün 'gastronomi' denilen olgusunun yaratılmasında başrol oynamıştır. Artık bu tarihten itibaren pişirme ve yemek, sadece zaruri bir ihtiyaç olmaktan çıkmış, onun çok ötesinde anlamlar kazanmaya başlamıştır. Yemeğin zevk için yapıldığı dönemlerin startı verilmiştir.


19. yüzyılın ilk yarısında yaratıcı bir aşçı olan Antoine Careme’nin çalışmalarıyla çağdaş Fransız mutfağı doğmuştur. Antoine Careme, ağır sosları ve yemekleri kaldırmış bunun yerine sebzeleri “a point” (ne çok ne de az pişmiş) olarak pişirmiştir. Et ve balığı dozunda baharatlayarak yepyeni bir lezzete imza atmıştır.


1960’lı dönemlerin ikinci yarısına gelindiğinde ise Fransız mutfağında başka bir çağa geçilmiştir. Yeni bir anlayışla harmanlanan Fransız mutfaklarında sebzeler, etler ve balıklar çok uzun süre pişirilmemeye başlanmış ve lezzetin ön plana çıkarılması popülerleşmeye başlamıştır. Çorba ve soslar un yerine yumurta sarısı, krema ve nişasta ile bağlanmış, baharat, şarap ve likörler kendine özgü tatlarıyla kullanılmış ve “Yeni Mutfak” dönemine böylece adım atılmıştır…


Fransız mutfağında girilen bu yeni mutfak anlayışında en popüler lezzetlerin neler olduğunu merak ediyor musunuz?


İşte sizin için özel olarak hazırladığımız “En Meşhur Fransız Yemekleri” listemiz…


Soğan Çorbası (Soupe à l’oignon) Soğan ve et suyuyla yapılan bu leziz çorba, üzerindeki kızarmış ekmekleri ve en üste rendelenmiş erimiş peyniriyle Fransızların en meşhur yemeklerinden… Çorbanın asıl sırrı soğanların hazırlanış şeklinde…Boeuf Bourguignon Geleneksel bir Fransız yemeği olan Boeuf Bourguignon, kırmızı şarap ve et suyu ile kısık ateşte pişirilen et sarımsak, soğan, taze bitkiler ve mantarlar ile lezzetlendirilerek hazırlanır.Confit de Canard Ördek bacağından yapılan Confit de Canard, kendi yağında pişirilerek hazırlanır. Yemeğin hazırlanma süresi 36 saate kadar çıkabilir. Tuz, sarımsak, kekik ile hazırlanan aromanın kıvamını alması için bir günden fazla marinede bekletilir. Genellikle kızartılmış ya da ızgara olarak tercih edilen bu leziz yemek, kızarmış patates ve sarımsak ile servis edilir.Salade Nicoise Fransızlara özel bu karakteristik salatanın içinde marul, taze domates, haşlanmış yumurta, konserve ton balığı, Nicoise Cailletier yağları ve ançüez kullanılmaktadır. Öğle yemeğine başlamak için muhteşem bir başlangıç seçeneği olan Nicoise salatasını mutlaka denemelisiniz.Ratatouille Etin yanında aperatif olarak servis edilebilen Ratatouille, omlet ya da krep gibi yiyecekler ile birlikte de sunulabilir. Genellikle düz bir tavanın içinde, az bir miktar yağla yüksek ateşte pişirilir. İçinde domates, sarımsak, soğan, kabak, patlıcan, havuç, kırmızıbiber, fesleğen, kekik otu, kekik ve diğer yeşil otlar yer alır.Escargots a la Bourguignonne Escargots a la Bourguignonne, bir salyangoz yemeğidir. Kendi kabuğunda sarımsak, tereyağı ve maydanozla sunulur.Moules Mariniere Deniz ürünlerinden güzel bir lezzet de Moules Mariniere… Midye, beyaz şarap, sarımsak, maydanoz ve bazen kremalı bir sosla pişirilir ve bu şekilde servis edilir. Eğer deniz ürünlerinin tadını seviyorsanız bunu mutlaka denemelisiniz.Coq au Vin Bu da bir horoz yemeği. Evet, bizim alışık olmadığımız bir lezzet ancak kırmızı şarap, baharatlar, sarımsak, arpacık soğanı ve mantarla pişirilen bu yemeği sevebilirsiniz.Şimdi de Fransa deyince aklımıza gelen en önemli konuyu halletmeye geldi sıra. Tabii ki de tatlı konusu… Oraya gidip de tatlı düşünmeyen bir insan olamaz sanırım.


Bakalım Fransızların en meşhur tatlıları nelermiş…


Pain Perdu (Fransız Tostu) Tost deyince bir aklımız karışıyor değil mi? Çünkü bizim için tost asla tatlı olamaz. Ama Fransızlar tosta da başka bir anlam yüklemeyi başarmışlar. Süt, yumurta, şeker ve ekmekle hazırlanan bu tatlı, ekmeği kızarttıktan sonra diğer tüm malzemeleri kaynatıp üzerine dökerek hazırlanıyor. Fransızların çok sevdiği bu tatlı biraz damak tadımıza uzak gibi görünse de ekmek kadayıfını andırıyor.Makaron Fransa’ya gittiğinizde en çok karşılaşacağınız tatlıların başında makaronlar gelecek. Renk renk dizilmiş olan bu makaronları denememek elde değil. Her birisi ayrı bir tat ayrı bir heyecan gibi…