İtalya'da Covid-19 OHAL'i Sona Erdi


İtalya'da 2 yıldır devam eden OHAL(olağanüstü hal) uygulaması dün itibariyle sona erdi. İtalyan hükümetinin mart ayında aldığı karar doğrultusunda salgına yönelik tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi süreci de başlatıldı.


OHAL uygulamasının sona erdirilmesiyle kamu daireleri, oteller, müzeler, restoranların açıktaki alanları, bankalar, postaneler, kuaförler, alışveriş merkezleri ve toplu taşıma araçları için gereken, aşı yaptırmış olmayı ya da negatif sonuçlu test ibrazı veya Covid-19'dan iyileşmiş olmayı belgelendiren "Normal Yeşil Geçiş" sertifikası zorunlu olmaktan çıktı. Ayrıca bugünden itibaren sadece testi pozitif çıkanlar izolasyona girecek ve COVID-19’lu biriyle temas eden kişiler ise aşısız dahi olsalar karantinaya girmek zorunda olmayacak.


Buna karşın, sinema, tiyatro, diskotek, uçak, tren, otobüs ve feribot yolculuklarında, spor salonları ile kapalı yüzme havuzlarında ve yine bugünden itibaren tam kapasite hizmet verebilecek olan statlarda bu ay sonuna dek "Yeşil Geçiş" sertifikası zorunlu olmaya devam edecek. Öte yandan, toplu taşımada ve kapalı alanlarda "FFP2" maske kullanma zorunluluğu 30 Nisan'a kadar devam edecek. Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/dunya/italyada-covid-19-ohali-sona-erdi-668910.html

369 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör