• fırat

Yurtiçi Turlara Katılabilmek İçin 65+ Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır


Koronavirüs tedbirleri kapsamında yurtiçi seyahatlerimizde bazı kurallara uymamız ve bazı prosedürleri yerine getirmemiz gerekiyor. Özellikle turlarımıza kayıt olmak isteyen misafirlerimiz sık sık bize neler yapmaları gerektiklerini soruyorlar. Özellikle 65 yaş üstü misafirlerimizin tura çıkmadan önce almaları gereken seyahat izin belgesinin detaylarını bu yazıda bulabilirsiniz. Bu yazıyı güncel gelişmelere göre sık sık güncelleyeceğimizden, sayfayı sık kullanılanlara eklemenizi tavsiye ederiz.


Covid-19 Döneminde 65 Yaş Üstü Misafirler İçin Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?


1) Öncelikle turkiye.gov.tr adresindeki e-Devlet sistemine şifremizle giriyoruz. Açılan ekranda arama sayfasına “seyahat” yazıyoruz ve "E-başvuru (İçişleri Bakanlığı)" ibaresine tıklıyoruz. Bunu göremezseniz ilgili sayfaya https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru adresinden de ulaşabilirsiniz.

2) Açılan sayfada “+Yeni Başvuru” ya tıklıyoruz.

3) Burada “Seyahat İzin İşlemleri” ve “65 Yaş Üstü Vatandaşlarımız İçin Turizm Amaçlı Yurt İçi Seyahat İzni Verilmesi” seçimlerini yapıyoruz ve gideceğimzi ili seçiyoruz. Ardından “Devam Et” düğmesine tıklıyoruz.

4) Şimdi bu ekranda seyahatimizle ilgili bilgileri dolduracağız. Kayıt olduğunuz turla ilgili gereken rezervasyon belgesini acentamızdan temin edebilirsiniz. Bu belgeyi sistemde belirtilen yere yükleyeceksiniz. Seyahatinizde kalacağınız otelin adres ve iletişim bilgisini acentamızdan isteyebilirsiniz.

5) Bu ekran boyunca şu anda bulunduğunuz adresi, seyahat türünüzü, birlikte seyahat ettiğiniz ve yine 65 yaş üstü olan birinci derece yakınlarınızın kimlik bilgilerini, gideceğiniz adresi ve diğer istenen bilgileri doldurup rezervasyon belgenizi de sisteme yükledikten sonra en alttaki alana “EVET” yazarak “Başvur” düğmesine tıklıyoruz.

6) Bundan sonra yaptığınız başvurunun sonucu size cep telefonunuza gelecek kısa mesajla bildirilecektir. Ayrıca https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru adresinden de başvurunuzun durumunu görüntüleyebilirsiniz. Başvurular genellikle 1 – 2 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ardından seyahat esnasında ilgili kontrol noktalarında kısa mesajla bildirilmiş olan doğrulama kodu ve TC Kimlik numaranızla birlikte yapılacak kontrolün ardından seyahatinize izin verilecektir. İsterseniz e-Devlet sisteminin oluşturacağı başvuru onay belgesini de yanınızda bulundurabilirsiniz.


7) Elbette tüm seyahatlerde olduğu gibi turlarda da mutlaka HES kodunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.


9) İsterseniz seyahat izin belgesi başvurunuzu ALO 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden de yapabilirsiniz.


10) 20 yaşın altındaki gençler, çocuklar ve bebekler ise yanlarında ebeveynlerinin, velilerinin ya da vasilerinin olması şartıyla HES kodu hariç herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan turlara katılabilirler.

222 görüntüleme4 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör